The International Dance Music Awards run concurrently with Winter Music Conference in Miami, FL from March 25-28. The IDMAs have announced their list of nominees for their awards, and voting is open now! The nominees this year were determined by Viberate and the IDMA advisory board. The advisory board is a panel consisting of notable artists, managers, agents, publicists and promoters.

In accordance with WMC, badge holders will have access to 20 sanctioned WMC events for free. Night parties will include appearances by artists such as Danny Tenaglia, Chocolate Puma, Aly & Fila, Anthony Attalla, Steve Lawler, Luciano, EDX, Carl Craig, Stacey Pullen, Matthew Dear, and more. The full IDMA and WMC programs can be viewed on their page.

Complete List of Nominees and Categories:

-IDMA Advisory Board Categories-

Breakthrough Artist Of The Year:

Alison Wonderland

Fisher

Loud Luxury

Peggy Gou

San Holo

Best Pop/Electronic Album:

Above & Beyond ‘Common Ground’

Alison Wonderland ‘Awake’

David Guetta ‘7’

Rufus Du Sol ‘Solace’

Sofi Tukker ‘Treehouse’

Best Electronic Album:

Against All Logic ‘2012-2017’

DJ Koze ‘Knock Knock’

John Hopkins ‘Singularity’

Rezz ‘Certain Kind Of Magic’

San Holo ‘Album1’

Best Pop/Electronic Song:

Feenixpawl ‘Neon Sky’

Loud Luxury ‘Body’

Marshmello ‘Happier’

Silk City & Dua Lipa ‘Electricity’

Tiesto & Post Malone ‘Jackie Chan’

Best Electronic Song:

Adam Beyer ‘Losing My Mind’

Camelphat & Au/Ra ‘Panic Room’

Fisher ‘Losing It’

DJ Koze ‘Pick Up’

Peggy Gou ‘It Makes You Forget’

Best Remix:

Bicep ‘Opal’ (Four Tet Remix)

Charlie Puth ‘How Long’ (EDX Remix)

Fatboy Slim ‘Praise You’ (Purple Disco Machine Remix)

Halsey ‘Without Me’ (Illenium Remix)

Lou Rawls ‘You’ll Never Find Another Love Like Mine’ (Frankie Knuckles, Kenny Summit, and Eric Kupper Remix)

Best Label:

Anjunabeats

Armada

Monstercat

Spinnin

Ultra Music

Best Club:

Avant Gardner / Brooklyn Mirage, New York

Bootshaus, Cologne

Printworks, London

Sound, Los Angeles

Space, Miami

Best Festival:

Electric Forest

Electric Daisy Carnival

Movement

Tomorrowland

Ultra

Best Podcast/Radio Show:

Armin Van Buuren ‘A State Of Trance’

Tiësto ‘Club Life’

Pete Tong BBC Radio 1

Nora En Pure ‘Purified’

Monstercat ‘Call Of The Wild’

Best Radio Station:

BBC Radio 1

Evolution iHeartRadio

KNHC C89.5 Seattle

Rinsed FM

SiriusXM BPM

Best Streaming Service:

Amazon

Apple Music

Pandora

Soundcloud

Spotify

Best Youtube Channel:

Majestic Casual

Monstercat

Mr. Suicide Sheep

Proximity

Spinnin TV

Best DJ Equipment Manufacturer:

Allen & Heath

Denon

Native Instruments

Pioneer

Technics

Best DAW:

Ableton Live 10

FL Studio

Logic Pro

Pro Tools

Steinberg Cubase

-Viberate Artist Categories-

Best Male Artist (Pop/Electronic):

Alok

DJ Snake

Marshmello

Martin Garrix

The Chainsmokers

Best Female Artist (Pop/Electronic):

Grimes

Juicy M

Krewella

NERVO

Tigerlily

Best Male Artist (Techno):

Adam Beyer

Boris Brejcha

Carl Cox

Richie Hawtin

Stephan Bodzin

Best Female Artist (Techno):

Amelie Lens

Charlotte De Witte

Deborah De Luca

Monika Kruse

Nina Kraviz

Best Male Artist (House):

Claptone

Disclosure

Duke Dumont

Kungs

Vintage Culture

Best Female Artist (House):

Honey Dijon

Maya Jane Coles

Nora En Pure

Peggy Gou

The Black Madonna

Best Male Artist (Bass):

Baauer

Illenium

Louis The Child

RL Grime

San Holo

Best Female Artist (Bass):

Alison Wonderland

Alluxe

Huxley Anne

Lady Bee

REZZ

Best Male Artist (Trance):

Above & Beyond

Armin Van Buuren

Gareth Emery

Markus Schulz

Paul Van Dyk

Best Female Artist (Trance):

Christina Novelli

Maria Healy

Nathia Kate

Nitra

Orla Feeney

Best Male Artist (Drum n’ Bass):

Andy C

Chase & Status

Delta Heavy

Hybrid Minds

Noisia

Best Female Artist (Drum n’ Bass):

DJ Rap

DJ Storm

Djinn

Kyrist

Mollie Collins

Best Male Artist (Downtempo):

Bonobo

Emancipator

Kaytranada

Petit Biscuit

Thievery Corporation

Best Female Artist (Downtempo):

Emika

Kaitlyn Aurelia Smith

Lil Bo Weep

Sister Bliss

TOKiMONSTA

Best Male Artist (Hardstyle):

Angerfist

Brennan Heart

Coone

Headhunterz

Wildstylez

Best Female Artist (Hardstyle):

AniMe

DJ Stephanie

Korsakoff

Lady Faith

Miss K8


Check out our official EDMTunes playlist for the freshest tracks - updated weekly!