Here is the next addition to the EDMTunes Miami Music Week Guide! With Ultra Music Festival being the center piece of Miami Music Week, most festival goers will be anxious to party prior to the festival. Luckily, we’ve got you covered with every show that will be in town for Thursday of Miami Music Week.

1. [Sci + Tec] 10


Where: Heart Nightclub

When: 11pm – 11am

Lineup: Dubfire, Carlo Lio, Fabio Florido, Gaiser, Jackmaster, Johnny Trika, Kenny Glasgow, Kolsch, Mahony, Shaded

Tickets

2. Dirtybird Players B2B Throwdown


Where: Trade

When: 10pm – 5am

Lineup: Claude VonStroke, Justin Martin, Eats Everything, Shiba San, Ardalan, Billy Kenny, Christian Martin, Fancy Fux, J.Philip, Justin Jay, Kill Frenzy, Lord Leopard, Lux Groove, Pezzner, Sacha Robotti, Sage Armstrong, Walker & Royce, Weiss, Will Clarke

Tickets

3. Paradise in Space


Where: Club Space

When: 11pm – 6pm

Lineup: Jamie Jones, Green Velvet, Danny Tenaglia, Art Department, Joris Voorn, Lee Floss, Stacey Pullen, Skream, Patrick Topping, Cassy, Nathan Barato, Lauren Lane, Detlef, Solardo, Latmun

Tickets

4. MoodDAY

Where: Raleigh Hotel

When: 12pm – 10pm

Lineup: Nicole Moudaber B2B Special Guest, Ben Hoo, Fur Coat, Josh Wink, Martin Buttrich, Sasha

Tickets

5. Above & Beyond w/ Eric Prydz

Where: RC Cola Plant

When: 8:30pm – 3:30am

Lineup: Above & Beyond, Eric Prydz, Yotto, Eli & Fur

Tickets

6. Brodinski + Friends

Where: Bardot

When 10pm

Lineup: Brodinski, Benji B, Special Guests

Tickets

7. Gatsby + Friends

Where: Jazid

When: 10pm – 5am

Lineup: Greg Gatsby, SCRVP, Maradonai, Dyluxe, Dragos, VOVIII

Tickets

8. All Gone Pete Tong

Where: National Hotel

When: 12pm – 10pm

Lineup: Pete Tong B2B Nic Fanciulli, Joris Voorn, Pan-Pot, Better Lost Than Stupid, Skream B2B Lee Floss, Yotto, Bedouin

Tickets

9. Sexy By Nature Pool Party

Where: Shelborne Hotel

When: 1pm – 11pm

Lineup: Sunnery James & Ryan Marciano, CID, EDX, Kryder, Loud Luxury, Lucas & Steve Mednas, Thomas Newson, Tom Staar, Eddie Portillo, Malone, Mike Russ, RS|AM

Tickets

10. Stereo Yacht Party w/ Chus & Ceballos + Friends

Where: Le Musette

When: 7pm – 12am

Lineup: Chus & Ceballos, Mathias Kaden, David Herrero, Sydney Blu, Espinal & Nova, George Vidal, Soul Goodman, RJ Pickens & Charbonneau

Tickets

11. Marshmello

Where: Story Nightclub

When: 11pm

Lineup: Marshmello

Tickets

12. Jacked Beach w/ Afrojack + Ty Dolla $ign

Where: Hyde Beach

When: 12pm – 11pm

Lineup: Afrojack, Ty Dolla $ign

Tickets

13. Thomas Gold & Friends

Where: Heart Nightclub (Main Room)

When: 11pm – 6am

Lineup: Thomas Gold, Chuckie, Angemi, Loud Luxury, Lucas & Steve, Seeb, Throttle

Tickets

14. Nicky Romero + Friends

Where: Ora Nightclub

When: 10pm – 5am

Lineup: Nicky Romero, Yves V, Florian Picasso, Raiden, S:D J:M, Tom Tyger, Special Guests

Tickets

15. Revealed Miami Edition

Where: MAPS Backlot

When: 12pm – 10pm

Lineup: Hardwell, Dannic, BlasterJaxx, Henry Fong, Kaaze, Moksi, Rico & Miella, Sick Individuals, Thomas Newson

Tickets

16. Lost & Found and Octopus Recordings

Where: Treehouse

When: 10pm – 5am

Lineup: Guy J, Guy Mantzur, Sahar Z, Sian, Anna, Juheun Live, Shelly Johannson

Tickets

17. MixMash Miami

Where: Nikki Beach

When: 12pm – 11pm

Lineup: Cash Cash, Cesqeaux, Deorro, Dyro, Florian Picasso, Inpetto, Lady Bee, Laidback Luke, Moksi, MoTi, SGOTW, Timmy Trumpet, Tritonal, Special Guests

Tickets

18. Doorn Records Pool Party

Where: Spinnin’ Hotel at Nautilus

When: 12pm – 11pm

Lineup: Sander Van Doorn, Benny Benassi, Daddy’s Groove, Dannic, David Tort, Firebeatz, Nari & Milani, Redondo, Robbie Rivera, Yves V

Tickets

19. NGHTMRE & Slander Presents Gud Vibrations

Where: Mana Garage Outdoors

When: 1pm – 9pm

Lineup: NGHTMRE B2B Slander, Ghastly, 1080P, Aazar, B Sides, GG Magree, Rickyxsan, Saymyname, Sober Rob, YOOKiE, ???, K?D

Tickets

20. Heldeep Pool Party

Where: Delano Beach Club

When: 2pm – 11pm

Lineup: Afsheen, Alok, Bakermat, Chris Lake, Dante Klein, Oliver Heldens, SNBRN, Steven James, Throttle

Tickets

21. DEADBEATS Go Off the Deep End

Where: Soho Studios

When: 10pm

Lineup: Zeds Dead, Jauz, TroyBoi B2B HeroBust B2B ???, Ghastly B2B ??? B2B Mija, Nebbra B2B GGMAGREE, Special Guests

Tickets

22. Galaxy Music Gathering

Where: Studio 23

When: 9pm – 5pm

Lineup: Anthony Rother, Invisbl Skratch Piklz, JT Money, Debonaire, Soul Oddity, Code Rising, Wreck Vs James Wolfe, Jimi The Genius, Shade, AudioBotz, Soltek, Gucci Bass vs Sum1, Laura D vs Medley, Eternal, Synerbuzz, Robotic vs Skinner, Tempoe, Hicue, Lifeless Tissue

Tickets

23. The Miami Life Aquatic

Where: Biscayne Lady Yacht

When: 3pm – 9pm

Lineup: Cassy, Reboot, James Zabiela, Desyn, M.A.N.D.Y., Danny Howells

Tickets

24. Martin Garrix

Where: LIV Nightclub

When: 11pm

Lineup: Martin Garrix

Tickets

25. Rapture Music Festival

Where: Virginia Key Beach Park

When: 12pm – 2am

Lineup: AndHim, Art Department, AudioFly, Carl Craig, Dave Seaman, Dennis Ferrer, Dewalta, East End Dubs, Ellen Allien, Francesca Lombardo, Fur Coat, Gaiser, Guy J, Henry Saiz, Hernan Cattaneo, M.A.N.D.Y., Magdalena, Matthew Dear, Petre Inspirescu, Rhadoo, Rodriguez Jr., Steve Lawler, tINI, Way Out West, Amy dB, Atomyard, Baez, Jeremy Ismael, Kike Roldan, Lou Flores, Mario Liberti, Nova Duet, Ohashi

Tickets

26. Robin Schulz and Friends Pool Party

Where: Hideout Dayclub

When: 12pm – 11pm

Lineup: Robin Schulz, more to be announced

Tickets

27. Corona Electric Beach w/ Chromeo

Where: Shore Club

When: 1pm – 7pm

Lineup: Chromeo, The Aston Shuffle

Tickets

28. The World of Drum and Bass 2017

Where: Armando Records

When: 10pm – 5am

Lineup: Bladerunner, DJ SS, Drumsound & Baseline Smith, Tantrum Desire

Tickets

29. Firepower & Smog

Where: The Hangar

When: 10pm – 5am

Lineup: Datsik B2B 12th Planet, more to be announced

Tickets

30. 30. Golden Pineapple Records Showcase

Where: Drinkhouse Fire & Ice

When: 9pm – 3am

Lineup: WCRT, Nuvega, Orteez, Luigi Rodgriguez

Tickets

31. Yoshitoshi Miami

Where: Surfcomber Hotel

When: 12pm – 10pm

Lineup: Sharam, Steve Lawler, Shiba San, Uner, Anthony Attalla, Sacha Robotti, Wolf Story, Ben Finx, Miss DChamps

Tickets

32. Buygore vs Trippy Burger

Where: Mana Garage Outdoors

When: 10pm – 5am

Lineup: Borgore, DirtyPhonics, Ray Volpe, Getter, Nick Colletti X Terror Reid, Spock, Sneek, special Guest

Tickets

33. Rods & Ratchets Block Party

Where: Miami Supercar Room

When: 6pm – 1am

Lineup: Bonnie x Clyde, Firebeatz, LOUDPVCK, Morten, Andre Skyy, Big N Slim, Jeff Molner, special guests

Tickets

34. Darklight Sessions Miami: Fedde Le Grand

Where: Wall Lounge

When: 11pm – 5am

Lineup: Fedde Le Grand

Tickets

35. In The Loop

Where: Epic Hotel

When: 12pm – 11pm

Lineup: Amine Edge & Dance, Prok & Fitch, Wally Lopez, Roland Clark, Lupe Fuentes, Sacha Robotti, Dantiez, Sanderson, Alexander Technique, Donnie Lowe

Tickets

36. E11EVEN MMW

Where: E11even

When: 10pm – 6am

Lineup: Dada Life, Cash Cash, Audien, Savi, AM75, Zeus

Tickets

37. Kryoman Overboard

Where: Island Gardens

When: 2pm – 11pm

Lineup: Kryoman, CTK, Dubvision, Firebeatz, Julian Jordan, Justin Oh, Kat Nova, LDLV, Matisse & Sadko, Raiden, Redondo

Tickets

38. Heldeep Records After Dark

Where: E11even Rooftop

When: 10pm – 6am

Lineup: Oliver Heldens, Bijou, Cat Carpenters, Chocolate Puma, Jax Jones

Tickets

39. Go Deeva

Where: Commonwealth Miami

When: 10pm – 5am

Lineup: Simone Vitullo, Pirupa, Reelow, Siwell, Chris Garcia, Wolf Story, Sterpa, Special Guests

Tickets

40. Paul Oakenfold Presents Generations

Where: W Miami Hotel

When: 10pm – 4am

Lineup: Paul Oakenfold, special guests to be announced

Tickets

41. A-Trak

Where: Mynt Lounge

When: 11:30pm – 5am

Lineup: A-Trak

Tickets

42. Do Not Sit in Wynwood

Where: Cafeina Wynwood Lounge

When: 12pm – 12am

Lineup: Behrouz, Atish, Hoj, Mira, Nico Stojan, Yokoo, more to be announced

Tickets

43. Honey Soundsystem Presents Floyd

Where: Space Miami

When: 11am – 5am

Lineup: Kim Ann Foxman, Honey Soundsystem, Mike Servito

Tickets

44. Miami Beats Festival

Where: Clevelander

When: 2pm – 5am

Lineup: Exodus, Jason Vernau, Joey Antonelli, George Acosta, G$Montana, Happy Colors, Kenn Colt, Kevu, Landis, Matt Nash, Mahhez, Merk Kremont, Neuroziz, NickyP, Purari, Richard Fraioli, Rivero, Ron Reeser, Ryan Nichols, Shawn White, Starkillers, Thomas Dimitri, Wags, Walshy Fire, special guests

Tickets